środa, 29 lutego 2012

Blizna po cc - pielęgnacja i wybrane preparaty lecznicze

Ponieważ już wiem, że moja ciąża zakończy się cesarskim cięciem, z powodów medycznych, postanowiłam poszperać w internecie w poszukiwaniu preparatów zmniejszających bliznę pooperacyjną. Prawdopodobnie będę stosować Contractubex ponieważ sprawdził się po poprzedniej cesarce, a jego cena jest w miarę przystępna, na pewno porozmawiam na ten temat z moim lekarzem i wezmę pod uwagę jego zalecenia.  Po pierwszym zabiegu nie miałam większych problemów z blizną, wszystko ładnie się goiło i w sumie został niewielki ślad, ale wiem, że nie zawsze tak to wygląda, czasem powstają nieładne zgrubienia czy bliznowce wtedy trzeba zadziałać używając specjalnych preparatów, których teraz jest naprawdę mnóstwo na rynku.

Póki jeszcze mam chwilę czasu i cierpliwości  zrobiłam mały rekonesans, na który po porodzie pewnie nie miałabym czasu, poniżej zamieszczam opis działania i przedziały cenowe niektórych preparatów na blizny. Jeśli chodzi o ceny to źródłem informacji były porównywarki takie jak m.in Ceneo. Mam nadzieję, że niektórym Mamą przyda się taka informacja.


Jak dbać o bliznę po CC
Co możesz zrobić, żeby rana dobrze się goiła?
- Nie mocz opatrunku.
W ciągu pierwszych dni po cesarskim cięciu postaraj się nie moczyć plastra zabezpieczającego szwy. Jeśli przypadkiem zmoczysz go podczas brania prysznica, poproś pielęgniarkę o nowy opatrunek.
- Myj ranę po zdjęciu szwów wodą z mydłem.
Możesz przecierać ją także spirytusem lub środkiem dezynfekującym.
- Noś wygodne ubrania.
Takie, które nie drażnią i nie uciskają blizny. Przede wszystkim wysokie majtki, których gumka nie będzie urażać obolałego miejsca. Przydadzą ci się też przewiewne sukienki i luźne spodnie z naturalnych materiałów – nie będziesz się w nich pocić.
- Nie dźwigaj przez trzy miesiące po zabiegu
(np. wózka), bo szwy założone na mięśnie i powięź mogą je uszkodzić i powstanie wtedy krwiak.
- Przyciskaj poduszkę do brzucha,
gdy np. kaszlesz. Dzięki temu napięte mięśnie nie będą bolały.
- Układaj dziecko tak,
by nie uciskało rany podczas karmienia. Np. na ułożonej na kolanach poduszce.
Uwaga! Ból mija na ogół po czterech, czasem sześciu tygodniach od zabiegu. Jeszcze przez kilka miesięcy okolica rany może być zdrętwiała, ponieważ podczas operacji zostały przecięte nerwy. Ale spokojnie, to powinno minąć mniej więcej po roku.
blizna po cc


STRATADERM żel 10g 

STRATADERM to żel silikonowy wskazany do miejscowego stosowania przy leczeniu starych oraz nowych blizn.

Skład:
Polidimetylosiloksany, siloksany, alkilometylowesilikony
Wskazanie:
Specjalnie opracowany w celu zapobiegania jak i leczenia już powstałych keloidów oraz blizn przerostowych. Zmniejsza zaczerwienienia i odbarwienia skóry, łagodzi świąd  oraz powoduje zmiękczenie i spłaszczenie wypukłych blizn.
Przeznaczony dla osób o wrażliwej skórze, dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
10 g żelu wystarcza do leczenia rany i blizny liniowej o długości 5-7 cm przez 90 dni
Sposób użycia:
Żel jest łatwy w użyciu, można go używać pod makijaż jak i inne kosmetyki oraz odzież.


Nałożyć bardzo cienką warstwę żelu na uprzednio oczyszczoną, osuszoną skórę zmienioną chorobowo 2 razy dziennie przez ok 60-90 dni , pozostawić do wyschnięcia.
W przypadku większych blizn leczenie może trwać dłużej.


KELO-COTE spray 100ml 

Kelo-cote Spray zawiera te same długołańcuchowe polimery, które wchodzą w skład żelu silikonowego. Jest skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych, potrądzikowych, po cesarskim cięciu.

Cechy Kelo-cote Spray’u:
 • przezroczysty,
 • szybko i samo wysychający,
 • utrzymujący odpowiednią wilgotność skóry.
Spray silikonowy do stosowania miejscowego na skórę, posiadający unikalne właściwości w porównaniu z innymi preparatami. Preparat jest szczególnie przydatny do stosowania na duże powierzchnie skóry lub pod odzież uciskową.
Innowacyjność:
Udowodniono naukowo w wielu badaniach, że unikalna formuła silikonu w preparatach Kelocote (Kelo cote)  spłaszcza, zmiękcza i wygładza blizny, łagodzi świąd i uczucie dyskomfortu oraz zmniejsza stopień odbarwienia skóry w miejscu blizny. Kelo-cote nowatorski spray silikonowy wpływa na normalizację produkcji kolagenu.
Kelo-cote Spray łatwo nakłada się na wszystkie obszary skóry, w tym okolice stawów i zgięć oraz szybko wysycha pozostawiając niewidoczną, przepuszczającą powietrze „błonę”, stanowiącą ochronę przeciw bakteriom.
Skład:
Polisiloksan, dwutlenek krzemu.
Stosowanie:
Kelo-cote Spray stosuje się aby zapobiec nieprawidłowemu bliznowaceniu w postaci bliznowca (keloid) lub blizny przerostowej, po zakończeniu gojenia się rany, gdy skóra jest nieuszkodzona.

Średnie zużycie preparatu w zależności od rozmiaru blizny, dwukrotna aplikacja dziennie.
Produkt Długość blizny Szerokość blizny Długość leczenia
Tuba 6g. 5-7 cm.  1 cm. 10 tygodni
Tuba 15g. 7 cm.  10 cm. 10-12 tygodni
Spray 50 ml. 7 cm. 13 cm. 6 tygodni
Spray 100 ml. 12 cm. 15 cm. 6 tygodni

Zalety stosowania Kelo-cote Spray:
 •  łatwy w aplikacji
 • samowysychający (2-3 minut)
 •  bezbolesny, niedrażniący
 • bezbarwny, bez zapachu, przezroczysty
 • przepuszcza powietrze do blizny
 •  można nakładać kosmetyki po wyschnięciu Kelo-cote
 •  ciągły kontakt ze skórą zapewnia lepsze efekty leczenia
 • aplikacja dwa razy dziennie (lub raz pod odzież uciskową)
 • zapewnia elastyczną ochronę
 •  może być używany na blizny stare i nowe
 • idealny do blizn o nieregularnej powierzchni


DERMATIX żel silikonowy 15g IR

Dermatix jest skuteczny w leczeniu blizn pourazowych, pooparzeniowych i po zabiegach chirurgicznych. Dowiedziono, że Dermatix zmiękcza, spłaszcza i wygładza blizny

Zaleca się stosowanie żelu przez minimum 2 miesiące.
Stosując Dermatix dłużej, można uzyskać lepsze wyniki

- Samowysychający, tworzy niewidoczną powłokę
- Może być stosowany na blizny nowe i stare
- Zapewnia elastyczną ochronę
- Rutynowa aplikacja dwa razy dziennie
- Idealny do blizn o nieregularnej powierzchni oraz blizn ruchomych okolic ciała: stawy, twarz
- Ciągły kontakt ze skórą zapewnia lepsze leczenie blizny
- Nie powoduje maceracji

 

OCEANIC AA Żel silikonowy na blizny

Żel wspomaga zmniejszenie, rozjaśnienie i wygładzenie blizn. Obecność wyciągów z cebuli i mącznicy lekarskiej, a także heparyny i alantoiny w silikonowej bazie preparatu, wpływa na przyspieszenie regeneracji uszkodzonej struktury skóry. Żel utrzymuje właściwą wilgotność skóry, łagodzi uczucie napięcia i świądu. Żel jest polecany jako preparat wspomagający rozjaśnianie i wygładzanie blizn pourazowych, potrądzikowych oraz pooperacyjnych, np. po operacji cesarskiego cięcia lub mastektomii. Redukuje i wygładza rozstępy.

Skladniki aktywne:

 • Silikon - ma właściwości zmiękczające i wygładzające skórę; użycie silikonu jako bazy żelu ułatwia jego rozprowadzanie oraz wcieranie w skórę a przede wszystkim polepsza wnikanie substancji biologicznie aktywnych
 • Heparyna działa p/zakrzepowo, poprawia metabolizm podskórnej tkanki łącznej
 • Ekstrakt z cebuli (zawiera aktywne sulfotlenki, wit z grupy B, wit PP, wit A, sole wapnia, magnezu i cynku) wykazuje działanie zmniejszające obrzęk zapalny skóry, przyspiesza proces regeneracji
 • Ekstrakt z mącznicy (hydrochinon, flawonoidy, kwasy owocowe) wywiera działanie wygładzające skórę, zmniejszające rumień oraz rozjaśniające plamy i przebarwienia.
Stosowanie: Stosować miejscowo na bliznę. Należy nakładać cienką warstwą 2-3 razy dziennie na skórę i delikatnie wcierać. Nie stosować na uszkodzoną skórę. W przypadku podrażnienia skóry należy zaprzestać stosowania preparatu.

 CEPAN

Opis działania

Krem Cepan powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Zastosowanie preparatu odpowiednio wcześnie zapobiega powstawaniu blizn.
Alantoina, heparyna oraz wyciągi roślinne wpływają na metabolizm tkanki łącznej, ograniczają nadmierny wzrost ziarniny i zapobiegają tworzeniu się przerosłych blizn.
Składniki te wzmagają pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Zmywalne wodą podłoże kremu (emulsja o/w) sprzyja przenikaniu substancji czynnych w głąb blizny.
Krem przyśpiesza regenerację tkanki zmniejszając stopień reakcji zapalnej, a także znosi uczucie napięcia i świądu.

Wskazania do stosowania
Preparat należy stosować po całkowitym wyleczeniu rany.
Krem stosuje się zewnętrznie na skórę, do miejscowego leczenia blizn i bliznowców
(keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych oraz do leczenia przykurczy. Może być również stosowany do leczenia blizn powiek (uważając by preparat nie dostał się do oczu), a także do blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.


Żel Contractubex 50 g

 to specjalny preparat do leczenia wszelkiego rodzaju blizn pooperacyjnych, w tym po cesarskich cięciach.
Dzięki skojarzonemu działaniu składników: extractum cepae (wyciąg z cebuli), alantoina i heparyna, pomaga on w tworzeniu się prawidłowej tkanki łącznej, nawilża naskórek rozluźnia tkankę i poprawia jej ukrwienie. Ponadto zawarta w Contractubex alantoina łagodzi podrażnienia i działa regeneracyjnie. Heparyna i wyciąg z cebuli działają przeciwzapalnie. Rozpuszczalne w wodzie podłoże żelowe preparatu Contractubex ułatwia głębokie wnikanie składników czynnych w skórę i tym samym zwiększa lecznicze działanie składników.

Wczesne rozpoczęcie i systematyczne stosowanie żelu Contractubex:
- wygładza bliznę,
- rozjaśnia kolor blizny i przywraca jej naturalną barwę
- zapobiega przerostom blizny,
- uelastycznia bliznę.
W efekcie -  blizna staje się mało widoczna, co potwierdzają wyniki badań klinicznych*.


Forma delikatnego żelu sprawia że preparat bardzo dobrze wchłania się z powierzchni skóry, nie pozostawia śladów na ubraniu a przyjemny zapach pozwala na stosowanie preparatu w każdej okoliczności, co ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych i czynnych zawodowo.


Od kiedy stosować żel Contractubex?
Przy świeżych bliznach kurację żelem Contractubex® należy rozpocząć możliwie wcześnie, już kilka dni po operacji, zaraz po zrośnięciu się rany i rozpoczęciu kształtowania się blizny.
Jak często stosować żel Contractubex?
2-3 razy dziennie.
Jak długo stosować żel Contractubex?
Do momentu, gdy blizna stanie się miękka i przyjmie kolor zdrowej tkanki (kilkanaście tygodni).


Z czasem, w miarę stosowania żelu Contractubex blizna po cesarskim cieciu stopniowo zblednie, z czerwonej stanie się różowa, a w końcu nieco tylko jaśniejsza niż skóra i będzie prawie niewidoczna pod włosami łonowymi. Stosowanie żelu na blizny Contractubex zmniejsza też ryzyko powstania nieestetycznych przerostów skóry: keloidów i bliznowców. 


VERADERM - ŻEL NA BLIZNY 14G. od 70 zł do ponad 100 zł
Veraderm to skuteczny preparat silikonowy na blizny.Efektywny do blizn przerostowych  a także blizn świeżych np.pooperacyjnych.

Preparaty silikonowe można stosować najwcześniej trzy tygodnie po zdjęciu szwów.!!!

Veradem to żel w tubce jest szczególnie przydatny, gdy bliznami pokryte są trudno dostępne miejsca ciała. Żel daje też możliwość bezproblemowego nałożenie preparatu również na twarz. Po rozsmarowaniu zastyga w odporną na wodę niewidoczną i nieodczuwalną przez użytkownika błonkę.
Jak używamy żelu?
Myjemy i osuszamy miejsce, na które chcemy nałożyć żel. Wyciskamy niewielką ilość żelu i delikatnie rozprowadzamy cienką warstwę na skórze, a następnie wmasowujemy w bliznę. Żel stosujemy dwa razy dziennie, najlepiej rano i na noc. Nie wolno smarować żelem nie zagojonych ran oraz miejsc ze stanem zapalnym. 
Opakowanie:14g.

Plastry na blizny Sutricon

Silikonowe plastry na blizny Sutricon:
 • zmniejszają ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia,
 • zapobiegają powstawaniu brzydkich blizn
 • leczą świeże i dojrzałe blizny pooperacyjne np. po cesarskim cięciu, blizny pooparzeniowe, pourazowe, blizny przerośnięte (hipertroficzne) i  bliznowce.

Plastry na blizny Sutrikon skutecznie zmniejszają widoczność blizn, poprawiaja ich wygląd - rozjaśniając i wygładzając blizny oraz poprawiając ich elastyczność.
Plastry na blizny SUTRICON są łatwe i wygodne w stosowaniu, zapewniają dyskrecję - są niewidoczne i bezwonne, nie brudzą bielizny, łatwo można dostosować wielkość plastra do indywidualnej powierzchni blizny.
Plastry można stosować na wszystkie powierzchnie skóry. Stosowanie plastrów najlepiej rozpocząć w chwili, gdy rana zostanie zamknięta, w przypadku cesarskiego cięcia – już w 6-8 dobie po operacji.

ZASTOSOWANIE:
 • Leczenie blizny powinno rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej zaraz po  zamknięciu rany
 • Zalecana terapia  minimum 2-4 miesiące
 • W przypadku dużych i dojrzałych blizn plastry należy używać nawet przez 12 miesięcy

 

4 komentarze:

 1. Z własnego doświadczenia mogę polecić własnie Contractubex

  OdpowiedzUsuń
 2. Używałam cepanu bardzo krótko bo nie znoszę jego zapachu. Ja mogę polecić pilasty, drogie, ale bardzo wydajne tak taki plaster lepiej przeciąć na pół w dłuż i w szerz, żeby pasował na ranę, a nie na cały brzuch :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zaciekawiły mnie te plastry, cena tylko trochę zabójcza ale skoro się sprawdzają może warto coś takiego zastosować.

   Usuń

Miło mi poznać Twoje zdanie:)